II. Ege Jinekolojik Endoskopi Sempozyumu


Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı tarafından “Jinekolojik Endoskopi Derneği” nin katkılarıyla düzenlenen II. Ege Jinekolojik Endoskopi Sempozyumu & Workshop'u 10-12 Mart 2005 tarihleri arasında Crowne Plaza, İzmir'de gerçekleştirildi.

Sempozyum başkanlığı  Prof. Dr. Onur Bilgin ve sempozyum sekreterliği Doç. Dr. Fatih Şendağ tarafından yürütüldü. 370 katılımcının takip ettiği toplantıda, hem yurtdışından hem yurtiçinden konularında uzman olan yurtiçi ve yurtdışı şöhrete sahip konuşmacılar görev aldı.  Almanya'dan Dr. C. Köhler ve A.B.D. den Dr. C. Nezhat  laparoskopik cerrahi deneyimlerini  Türkiye' deki meslektaşlarıyla paylaşma imkanı buldular.

Toplantının ilk gününde kursiyerlere modeller üzerinde laparoskopik cerrahi ile igili temel eğitim verildi. Bunu, teorik eğitimler ve  konuşmalar takip etti.  Ayrıca gerçekleştirilen video bildiri oturumları ile meslektaşlarımız kendi deneyimlerini paylaşma ve tartışma imkanını buldular.

Toplantının 3. günü Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Ameliyathanesinde yurtdışından  ve yurtiçinden gelen konularında deneyimli cerrahlar tarafından 14 adet endoskopik operasyon gerçekleştirilerek canlı yayın ile hastane içerisindeki Muhittin Erel Amfisine aktarıldı. Operatörler ile katılımcılar arasında operasyon anında karşılıklı konuşma imkanı sağlandı. Aynı anda 3 operasyon dönüşümlü olarak aktarıldı. Hem laparoskopik hem de histeroskopik temel ve ileri düzey operasyonlar gerçekleştirildi. Kursiyerler ameliyathane içine alınarak operasyonlara bizzat katılma ve operatörlerle birebir konuşma ve tanışma imkanı buldular.  

Bölgesel olarak planlanmasına rağmen çok büyük ilgi gören sempozyumumuza Ege bölgesi dışında İstanbul, Çorum, Samsun, Adana vs. gibi diğer illerden de oldukça büyük katılım vardı. Oldukça başarılı geçen bir toplantı oldu ve jinekologların gelecekte giderek değer kazanacak olan endoskopik cerrahi ile ilgili bilgilenmeleri sağlandı. Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr. Onur Bilgin yaptığı açıklamada, “Amacımız endoskopik cerrahi eğitimi veren bir merkez haline gelmektir”  dedi.

SEMPOZYUM ANILARI

  

  

10 MART 2005, PERŞEMBE - CROWNE PLAZA